Koleksiyon Hakkında

MİT Sanal Müze Koleksiyonu 90.yıl seçkisinde; operasyonel faaliyetlerde kullanılan malzemeler, görüntüleme ve haberleşme cihazları, dinleme ve telsiz sistemleri, kurumsal malzemeler ile Teşkilat’ın kuruluşundan sonraki sürece ait, bir kısmı Osmanlı Türkçesi’yle yazılmış, dokümanlar yer almaktadır.

Teşkilat’ın köklü geçmişine işaret eden Sanal Müze Koleksiyonu’nda, sergilenen nesnelerle istihbaratın stratejik öneminin daha iyi anlaşılması amaçlanmış ve seçkide yer alan 90 nesneyle ilgili hikayeler, söz konusu istihbari faaliyetin ‘‘gizlilik derecesi’’nin müsaade ettiği ölçüde sunulabilmiştir.

Bu bağlamda katalogda yer alan 90 nesnelik seçki, istihbari faaliyetin ortaya çıkarken ne gibi alanlardan ve malzemelerden yararlandığını göstermekte, aynı zamanda istihbaratın çok yönlü, sistemli bir çalışma olduğuna dikkat çekmektedir. Seçki, operasyonel bir faaliyeti adım adım göstermeyi amaçladığı kadar istihbaratın geleceğimiz açısından önemini gözler önüne seren bir arşiv çalışması özelliği de taşımaktadır.